• امروز : پنج شنبه - ۱۰ خرداد - ۱۴۰۳
  • برابر با : Thursday - 30 May - 2024
12

تاثیرگذاری یوان چین در سیستم مالی جهانی بیشتر می‌شود

  • کد خبر : 1500
  • ۰۹ مرداد ۱۴۰۰ - ۲۳:۴۷
تاثیرگذاری یوان چین در سیستم مالی جهانی بیشتر می‌شود
ارتقای جایگاه یوان یک روند جهانی خواهد بود، اما ممکن است به ویژه در آفریقا که تقریبا نیمی از بانک‌های مرکزی قصد دارند ذخایر یوان خود را افزایش دهند، بسیار شدیدتر باشد.

نتایج یک تحقیق و بررسی نشان می‌دهد یوان چین در حال تبدیل شدن به بخشی بسیار تأثیرگذار در سیستم مالی جهانی است بطوری که تقریباً یک سوم بانک‌های مرکزی قصد دارند یوان چین را به ذخایر ارزی خود اضافه کنند.

نظرسنجی Global Public Investor که هر سال توسط اندیشکده OMFIF مستقر در لندن منتشر می‌شود، نشان می‌دهد که ۳۰ درصد از بانک‌های مرکزی قصد دارند ذخایر یوان را طی ۱۲ تا ۲۴ ماه آینده افزایش دهند، در حالی که این رقم در سال گذشته فقط ۱۰ درصد بود.

این بررسی و تحقیق علیرغم اختلافات عمیق بین دولت‌های غربی و چین در صحنه جهانی منتشر شده است.

ارتقای جایگاه یوان یک روند جهانی خواهد بود، اما ممکن است به ویژه در آفریقا که تقریبا نیمی از بانک‌های مرکزی قصد دارند ذخایر یوان خود را افزایش دهند، بسیار شدیدتر باشد.

دیگر یافته‌های چشم نواز این تحقیق و بررسی نشان داد که ۷۵ درصد از بانک‌های مرکزی اکنون بر این باورند که سیاست پولی تأثیر زیادی بر بازارهای مالی دارد، اگرچه تنها ۴۰ درصد معتقدند که این سیاست‌ها نیاز به بازنگری فعال دارند.

از سوی دیگر در تضاد کامل با یوان، ۲۰ درصد از بانک‌های مرکزی قصد دارند ذخایر دلار آمریکا را طی ۱۲ تا ۲۴ ماه آینده کاهش دهند و ۱۸ درصد نیز قصد دارند ذخایر یورو خود را کاهش دهند.

حدود ۱۴ درصد بانک‌های مرکزی جهان همچنین می‌خواهند میزان نگهداری بدهی‌های منطقه یورو را که به صورت اوراق قرضه است کاهش دهند، این تصمیم واکنشی به سیاست نرخ بهره منفی بانک مرکزی اروپا است.

این گزارش همچنین نشان داد که تنها ۵۹ درصد از بانک‌های مرکزی مایل به استفاده از بیش از ۳۰ درصد از ذخایر خود در صورت بروز یک شوک جدی ارزی هستند، در حالی که ۴۵ درصد از صندوق‌های بازنشستگی اکنون در طلا سرمایه گذاری می‌کنند، این در حالی است که این رقم در نظرسنجی سال گذشته حدود ۳۰ درصد بود.

برآورد شده است که بانک‌های مرکزی، صندوق‌های سرمایه گذاری و صندوق‌های بازنشستگی عمومی  ۴۲٫۷ تریلیون دلار دارایی را کنترل می‌کنند. ذخایر بانک مرکزی سال گذشته ۱٫۳ تریلیون دلار افزایش یافت و به رکورد جدید ۱۵٫۳ تریلیون دلار رسید.

تاثیرگذاری یوان چین در سیستم مالی جهانی بیشتر می‌شود

این گزارش همچنین تأثیر مهمی را که ویروس کرونا و چشم انداز نرخ بهره برای مدت طولانی تری دارد، نشان داد.

روندهای متنوع سازی – برای تقویت یا حفظ بازدهی، یا ترکیب رویکرد پایدارتر برای سرمایه گذاری – در حال تسریع هستند.

نزدیک به ۳۰ درصد از سرمایه گذاران عمومی جهانی – بانک‌های مرکزی، صندوق‌های سرمایه گذاری و صندوق‌های بازنشستگی عمومی – قرار گرفتن در معرض اوراق قرضه دولتی را کاهش خواهند داد ، در حالی که بیش از ۲۰ درصد قصد دارند خرید بدهی‌های دولتی را افزایش دهند.

بیش از یک چهارم بانک‌های مرکزی نیز قصد دارند دارایی اوراق قرضه شرکتی خود را گسترش دهند و ۲۱ درصد نیز تخصیص آنها را به سمت سهام افزایش می‌دهد.

سرمایه گذاران عمومی جهانی همچنین تقاضا برای دارایی‌های پایدار را افزایش می‌دهند و سرمایه گذاران فعال تری می‌شوند. حدود ۹۲ درصد از بانک‌های مرکزی در اوراق قرضه سبز و ۲۱ درصد در حال حاضر در سهام پایدار سرمایه گذاری می‌کنند. حدود ۶۵ درصد از بانک‌های مرکزی قصد دارند به سهام اوراق قرضه سبز خود اضافه کنند، در حالی که این رقم در سال گذشته ۴۵ درصد بود.

از هر ۱۰ بانک مرکزی نیز یک بانک اعلام کرده است که پایداری در حال حاضر مهمترین اولویت نهادی آنها است، اگرچه ۵۰ درصد هنوز به صراحت ملاحظات زیست محیطی، اجتماعی و حاکمیت (ESG) را در پرتفوی خود اجرا نمی‌کنند.

منبع

لینک کوتاه : https://techchina.ir/?p=1500

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.